Welcome to MonsterFish-GreekFans.net
Καλως ηρθατε στο MonsterFish-GreekFans.net

Τα μέλη αυτού του φόρουμ έχουν συναντηθει για να μοιραστούν γνώσεις και εμπειρίες στην διατήρηση ψαριών. Θέλουμε να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σας, να προσφέρουμε συμβουλές και να γεμίσουμε την σελιδα με φωτογραφίες των ψαριών που έχουμε όλοι αγαπήσει.

Είμαστε μια μοναδική κοινότητα στην κρατηση ψαριών που παίρνουν στα σοβαρά το χόμπι αλλα επισης στα άκρα και στο επόμενο επίπεδο. Η συλλογών των ψαριών μας, στην πλειοψηφια περιλαμβάνει σπάνια και εξωτικά είδη όλων των μεγεθών, κυριως ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ με ΜΕΓΑΛΕΣ ορέξεις και μεγάλες δεξαμενές. Δεν είναι εύκολο για τους περισσότερους ανθρώπους ή τους "κανονικους" χομπυστες να καταλάβουν γιατί έχουμε διατηρήσει αυτό το είδος ψαριων και εχουμε ριξει ολο το βαρος και την προσοχη μας σε αυτα.

Ας ελπίσουμε ότι, μέσω αυτού του φόρουμ και χώρου συζήτησης μπορούμε να ενθαρρύνουμε την επόμενη γενιά να έχουν το ίδιο και μεγαλητερο πάθος και αγάπη που έχουμε για το χόμπι και τα τερατα μας.

Ως ιδρυτικο μέλος, σας καλώ προσωπικά να εγγραφείτε και να ενωθειτε μαζί μας σήμερα. Αυτή τη στιγμή βλέπετε αυτό το site ως επισκέπτης μας, που σας δίνει περιορισμένη πρόσβαση για να δείτε περισσότερες συζητήσεις, άρθρα, φωτογραφικό υλικό και βιντεο.

Στην συνεχη προσπαθεια για ενημερωση και βελτιωση της κοινοτητας ωστε να βοηθησουμε τα ψαρια μας και το χομπυ μας να βγουν απο το περιθωριο που βρισκονται στη χωρα μας.

Ξεκινηστε σημερα κι ολας το πρωτο σας ποστ και γινετε ενεργο μελος της μοναδικης κοινοτητας μας!
Το φορουμ λειτουργει πλεων ως βιβλιοθηκη πληροφοριων χωρις δυνατοτητα νεας συζητησης.Ευχαριστουμε για την συμμετοχη σας και την στηριξη σας ολα αυτα τα χρονια.
Αναζήτηση
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
Προτεινομενες συνδεσεις:

Μοιραστείτε
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΠήγαινε κάτωΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Kostas
1000+ posts
1000+ posts
Αριθμός μηνυμάτων : 1109
Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2014
Τόπος : Αττική

Τιμές προϊόντων

Την / Το Παρ 11 Νοε - 13:33:34
Μιας και ψάχνω να αγοράσω ένα φίλτρο για το ενυδρείο και κοιτάω για το eheim 2080 συγκεκριμένα, λοιπόν το βρήκα στο εξωτερικό μαζί με μεταφορικά σχεδόν στην μισή τιμή από εδώ, μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο, δεν λέω είναι ακριβά τα μεταφορικά αλλά την διπλάσια τιμή Evil or Very Mad μου κάνει εντύπωση, θα πάρω 2 από έξω,

Και εγώ με το εμπόριο ασχολούμαι αλλά δεν κερδίζω άλλο ένα προϊόν πουλώντας ένα, αυτοί θέλουν να κερδίσουν άλλο ένα,
Μήπως πρέπει τα καταστήματα να ξαναδούν τις τιμές τους σε μερικά προϊόντα, διαφορετικά δεν βλέπω να πουλάνε με αυτές τις τιμές
fastboy1969
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 166
Ημερομηνία εγγραφής : 02/05/2015

Καλησπερα

Την / Το Παρ 11 Νοε - 17:01:33
κωστη ολα καλα?ορθοτατη η επισημανση σου...εχεις απολυτο δικιο τοχω ψαξει κι εγω...με τα μεγαλα ψαρια (μεγαλα το τονιζω...)εχεις ψαξει καθολου...μερικοι θελουν να βγαλουν εξοχικο απτην πωληση τετοιων ψαριων.... χαοτικες οι διαφορες ειδικα με αμερικη αλλα και αγγλια.
Kostas
1000+ posts
1000+ posts

Απ: Τιμές προϊόντων

Την / Το Παρ 11 Νοε - 17:13:27
Μιας και μιλάμε και για τα ζωντανά, έχω πάρει τιμές από έξω για μερικά είδη, όχι από Αγγλία, αλλά από Ταϊλάνδη, μου τα στέλνουν με Courier στο μαγαζί εάν θέλω, απλά τους φοβάμαι λίγο κατά πόσο είναι έμπιστοι, ίσως κάνω μια δοκιμή να φέρω ένα, το σκέφτομαι, τους ψάχνω τώρα να δω τι παίζει με κάποιες εταιρίες, εάν μου κερδίσουν την εμπιστοσύνη θα κάνω την κίνηση να τους στείλω χρήματα.
xostel77
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2707
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
https://www.facebook.com/nikos.manousakismariastavroulaki?ref=tn

Την / Το Σαβ 12 Νοε - 19:23:35
Αυτο που γίνετε σε αυτήν τη χώρα ειναι τουλαχιστον εξωφρενικό!
Απο τα ψρια μεχρι διάφορα ηλεκτρονικά είδη οι διαφορές ειναι τεράστιες και
αδικαιολογητες.
Εχω ενα mod ηλεκτρονικου τσιγάρου και το πήρα απέξω 45 ευρώ με τις μπαταρίες του
και τον ατμοποιητή του και εδω για το ιδιο mod ηθελα τουλαχιστον 120 ευρω!
Channa7
Μέλος
Μέλος
Αριθμός μηνυμάτων : 214
Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2016

Την / Το Σαβ 12 Νοε - 19:56:07
Ποιο μοντ αν επιτρέπεται γιατί ασχολούμαι με ηλεκτρονικά τσιγάρα λόγο της δουλειάς μου.
kostasgold
1000+ posts
1000+ posts
Αριθμός μηνυμάτων : 1314
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2010
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Την / Το Σαβ 12 Νοε - 20:45:47
Εγω πηρα απ εξω ενα eleaf 45 με τον ατμοποιητη του και εδω εχει περ. τα 90 70W. Οσον αφορα το χομπυ μας επειδη εγω καθε χρονο παω Γερμανια οι τιμες προιοντων γερμανικα παντα ειναι λιγο φθηνοτερες στα ψαρια ομως δεν ειναι ετσι τα πραγματα ειναι πολυ φθηνοτερα απο εδω
Kostas
1000+ posts
1000+ posts

Την / Το Σαβ 12 Νοε - 20:57:01
Για να μιλάμε και πιο συγκεκριμένα εδώ είναι το link από το μαγαζί που αγόρασα πρόσφατα κάτι
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
299 + 22€ περίπου τα μεταφορικά
Λιγότερο από 500€ δεν το βρήκα σε κάποιο Ελληνικό site μέχρι και 600€ το βρήκα, δεν νομίζω να φταίνε οι καιροί και η οικονομία μας, μάλλον τα υπερβολικά κέρδη που θέλουν τα καταστήματα φταίνε και δεν υπάρχει δουλειά.
xostel77
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2707
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
https://www.facebook.com/nikos.manousakismariastavroulaki?ref=tn

Την / Το Κυρ 13 Νοε - 0:59:35
Αυτο εδω ειναι το mod και μιλάω για πριν ενα χρόνο...
Όπου νάνε θα πρεπει να πάρω αλλο και το σκεφτομαι...

Απο εδω το ψώνισα τοτε. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Snakehead
The Keeper
The Keeper
Αριθμός μηνυμάτων : 951
Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2011
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Την / Το Δευ 14 Νοε - 16:04:15
Κώστα όσο αναφορά την Eheim το πρόβλημα ξεκινάει από την μαμά εταιρία και βάζει το χεράκι της η εδώ εταιρία.

Εγώ δεν τα φέρνω στο μαγαζί για αυτό ακριβώς τον λόγο, από την ώρα που το προϊόν μπορεί να το φέρει κάποιος απέξω με τόσο μεγάλη διαφορά τιμής απλά δεν το φέρνω.

Όταν οι τιμές θα είναι πιο κοντά θα μπορώ να σου πω ότι εγώ σου δίνω εγγύηση που δεν μπορείς να έχεις απέξω αλλά όταν η τιμή το αντιπροσωπεύει.
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Τόπος : ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
http://www.petfish.gr

Την / Το Τετ 16 Νοε - 16:24:34
Σχετικό είναι το θέμα με τις τιμές και δεν φταίνε πάντα τα καταστήματα.Δεν μπορείς να συγκρίνεις τιμή καταστήματος από Γερμανία , με κατάστημα εδώ , δεν συγκρίνονται καν , ειδικά όταν μιλάμε για εξοπλισμό γερμανικής εταιρείας.Μην τα βάζετε συνέχεια με τα καταστήματα.Ο κάθε ένας έχει βέβαια τη δική του εμπορική πολιτική , πουλάει πχ κάτι πιο ψηλά , άλλο πιο χαμηλά.Σε γενικές γραμμές όμως από αυτά που έχω δει και εγώ και ξέρω , τα ποσοστά κέρδους στον εξοπλισμό είναι συνήθως περιορισμένα.Επίσης , υπάρχει αντιπροσωπεία εδώ , παίζει ρόλο πόσο το πουλάει και αυτή.Το βρήκες λες 299 ευρώ στο aquaristikshop , η αντιπροσωπεία λοιπόν εδώ το πουλάει πιο ακριβά στα καταστήματα από την τιμή που μπορεί να το αγοράσει κάποιος από το εξωτερικό.Άντε να κάνεις δουλειά έτσι.....
Kostas
1000+ posts
1000+ posts

Την / Το Τετ 16 Νοε - 21:51:14
Εάν η αντιπροσωπεία εδώ πουλάει τα φίλτρα πιο ακριβά από ότι τα πουλάνε στο εξωτερικό, τότε σταματήστε να αγοράζετε από αυτόν και θα δείτε πως θα τα κατεβάσει όλα, όταν θα του μείνουν τα προϊόντα στην αποθήκη του, εάν έχει αποθήκη στοκ, και δεν θα βαράει τηλέφωνο για παραγγελία, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μάθουν να πουλάνε σε τιμές παρόμοιες του εξωτερικού, σε μερικά πράγματα δεν έχουμε μεγάλες διαφορές.
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.

Την / Το Τετ 16 Νοε - 23:13:21
Απο τη μια ειναι το θεμα αν ειναι διατεθιμενοι κ αν μπορουν ομως δεν ξερω.
angelos7577
L.F.S.
L.F.S.

Την / Το Πεμ 17 Νοε - 12:39:42
Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά , μέχρι ένα σημείο είναι αναπόφευκτα , μιλάμε πχ για εξοπλισμό ενυδρείου γερμανικής εταιρείας , όπου καταστήματα λιανικής εκεί πωλούν σε άλλες χώρες , είναι αδύνατον να ανταγωνιστούμε τις τιμές , εδώ μεσολαβεί αντιπροσωπεία.Για να γίνει αυτό θα πρέπει να αγοράζουμε και εμείς κατευθείαν από εξωτερικό.Δεν είναι ότι φταίει τόσο η εδώ αντιπροσωπεία , έχει και αυτή τα κόστη της , πρέπει να βγάλει και αυτή κέρδος , μέχρι ένα σημείο σίγουρα δεν μπορεί να γίνει κάτι.Ευρώπη δεν θέλαμε ? Τα τρώμε στη μάπα.Για να έχει ουσία πλέον το εμπόριο πρέπει να εισάγεις από εξωτερικό για να είσαι ανταγωνιστικός , να φέρνεις πράγματα που σου αφήνουν αρκετό κέρδος και που θα έχουν προσιτή τελική τιμή για καταναλωτή.Όλη αυτή η ιστορία έχει ήδη πλήξει ανεπανόρθωτα πρώτα τους χονδρέμπορες και μετά τα καταστήματα λιανικής.Μην τα βάζετε όμως συνέχεια με τα καταστήματα , σας τα λέω γιατί και εγώ έτσι έλεγα πριν ασχοληθώ επαγγελματικά , αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι (σίγουρα υπάρχουν οι εξαιρέσεις....).Για αυτό και εγώ δεν ασχολούμαι με τέτοιους εξοπλισμούς , δεν έχει νόημα.Οι εδώ επιχειρήσεις είναι οι τελευταίες που φταίνε σε όλη αυτή την ιστορία συνήθως.
devilsnake
L.F.S.
L.F.S.
Αριθμός μηνυμάτων : 617
Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2011
http://www.abyssos.gr

Την / Το Πεμ 17 Νοε - 17:12:52
Kostas έγραψε:Μιας και μιλάμε και για τα ζωντανά, έχω πάρει τιμές από έξω για μερικά είδη, όχι από Αγγλία, αλλά από Ταϊλάνδη, μου τα στέλνουν με Courier στο μαγαζί εάν θέλω, απλά τους φοβάμαι λίγο κατά πόσο είναι έμπιστοι, ίσως κάνω μια δοκιμή να φέρω ένα, το σκέφτομαι, τους ψάχνω τώρα να δω τι παίζει με κάποιες εταιρίες, εάν μου κερδίσουν την εμπιστοσύνη θα κάνω την κίνηση να τους στείλω χρήματα.

Από περιέργεια, με τι χρόνο παράδοσης???

Για το υπόλοιπο θέμα δεν αξίζει σχολιασμού μιας και η eheim αντιμετωπίζει τεράστια προβλήματα.
Πριν 2 χρόνια (interzoo 2014) παρουσίασε πολλά νέα προϊόντα όπως wave maker, τροφές, λάμπες, υγρά, skimmer κτλ κτλ πραγματοποιώντας τεράστια επένδυση και στην επόμενη έκθεση, φέτος (interzoo 2016) δεν εμφανίστηκε καν.

Η επίσημη αναφορά έλεγε ότι τσακώθηκαν κάποιοι και δεν κατέβηκαν.

Αλλά μιας και μιλάμε για την μεγαλύτερη έκθεση παγκοσμίως και στην έδρα της εταιρίας (Γερμανία) ο προγραμματισμός γίνετε τουλάχιστον 1 χρόνο πριν.
Στα δικά μου μάτια και σε συνέχεια τον επαφών που είχα θα έλεγα ότι η eheim δύσκολα θα μπορέσει να κρατηθεί.

Kostas
1000+ posts
1000+ posts

Την / Το Πεμ 17 Νοε - 18:04:52
Έχουν μια δυνατότητα στο site τους πριν παραγγείλει κάποιος κάτι να ρωτήσει για το προϊόν και μου είπαν ότι υπήρχε σε στοκ, το πολύ μια βδομάδα θα είναι εδώ, πρόσφατα παράγγειλα από αυτούς κάτι θερμοστάτες τους έψαχνα εδώ και δεν είχε κανένα μαγαζί αλλά ούτε και ο αντιπρόσωπος, και μίλησα μαζί τους, με ενημέρωσαν ότι ήταν διαθέσιμοι άμεσα, τους παράγγειλα και έκαναν μια βδομάδα να τους πάρω, αφού δεν μπορούσα να τους βρω εδώ αναγκάστηκα και τους έφερα από έξω,
Ποια eheim έχει προβλήματα του εξωτερικού ή ο εδώ αντιπρόσωπος.
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπιστροφή στην κορυφήΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης